ANALIZA FINANSIJSKIH
IZVESTAJA
ŠTA SU FINANSIJSKI IZVEŠTAJI, zbog čega su bitni, i za šta ih finansijski analitičari koriste?
Finansijski izveštaji su formalni zapisi o finansijskim aktivnostima poslovanja. Za korporacije cijim se HoV javno trguje na berzi, postoje tri osnovna finansijska izvještaja koji se moraju kvartalno (4 puta godišnje) objaviti, a to su:
-
Bilans Uspeha (Income Statement): Ovaj izvestaj pokazuje kako je kompanija poslovala tokom određenog vremenskog perioda. Dakle, ovaj izvestaj pokazuje koliko prihoda je kompanija ostvarila i koliki su bili roškovi proizvodnje, opšti troškovi, porez i drugih stavki troškova. Nakon oduzimanja svih troskova od prihoda, dobijamo profit - sto je i glavna svrha ovog izvestaja, da pokaze profit ili gubitak poslovanja.
-
Bilans Stanja (Balance Sheet): Bilans Stanja pokazuje kako kompanija posluje u bilom kom trenutku. Svrha ove izjave je da pokaže finansijsku stabilnost kompanije u svakom trenutku, u tom izvestaju je listirana sva aktiva i pasiva kompanije.
-
Izveštaj o tokovima gotovine (Cash Flow Statement): Izvještaj o svim aktivnostima kompanije koje utiču na promenu stanja gotovine tokom određenog vremenskog perioda. Ove aktivnosti se dele na tri osnovne kategorije: Operativne, Investicije, i Finansiranje. Svrha ove izjave je da prikaze detaljan uvid kako se koristi Gotovina (i koliko Gotovine kompanija generise).
Ova tri izvestaja su povezana! Više diskusija ovog koncepta može se naći na kraju ovog poglavlja.
Finansijske izveštaje izdaju preduzeća i njih regulise Komisija za Hartije od Vrednosti (SEC). SEC zahteva da kompanije listirane na berzi javno objave tromesečne i godišnje rezultate poslovanja. Ovo su sažeti finansijski rezultati kompanije, a oni su kičma finansijskog modeliranja, due dilligence-a i pitch prezentacija. Bez finansijskih izveštaja, većina procena vrednosti je teška ili gotovo nemoguća.
Bilans Uspeha
Glavni cilj ovog izvestaja je da pokaže stepen profitabilnosti. Bilans uspeha pokazuje predmete tokom određenog vremenskog perioda, obično za četvrtinu (3 meseca) ili godinu dana. Ovaj izvestaj je na engleskom takođe poznat kao Income Statement ili Profit and Loss Statement.
BILANS USPEHA: KLJUČNE STAVKE
Prihod (Revenue), predstavlja ostvarenu zaradu od prodaje proizvoda ili obavljanja usluga.
Nabavna Vrednost Prodate Robe (Cost Of Goods Sold), predstavlja direktne troškove proizvodnje dobara i usluga koje biznis prodaje, kao što su materijalni troškovi i direktan rad u proizvodnji.
Prodajni, Generalni i Administrativni Trošak (Selling, General & Administrative Expense), predstavlja troškove povezane sa prodajom/marketingom proizvoda i upravljanjem biznisa. Ovo će uključivati plate ili isporuke, osiguranje, komunalne troškove, kiriju, naknadu za rukovodioce, itd...
Deprecijacija i Amortizacija (Depreciation & Amortization), predstavlja troškove vezane za fiksna sredstva i nematerijalna ulaganja koja se nalaze na Bilansu Stanja.
Neto Kamata, predstavlja ukupan iznos kamata na dužničke obaveze, neto od ukupnog iznosa zaradjenog na kamatama od Kratkoročnih/Novčanih Sredstva.
Porez na dobitak, predstavlja iznos plaćenih poreza.
Neto Prihod, predstavlja profit kompanije, koja se dobija tako sto od Prihoda oduzmemo sve navedene troškove i izdatke.
Primer Bilansa Uspeha

Bilans Stanja
Glavni cilj ovog izvestaja je da pokaže finansijsko stanje u kompaniji u odredjenom trenutku. Bilans Stanja pokazuje sve stavke koje cine Aktivu,Pasivu i Akcionarski Kapital kompanije. Najbitnija stvar vezana za Bilans Stanja je to da Aktiva mora biti jednaka Pasivi i Akcionarskom Kapitalu, dakle:
AKTIVA = PASIVA + AKCIONARSKI KAPITAL
ASSETS = LIABILITIES + SHAREHOLDERS EQUITY
BILANS STANJA: KLJUČNE STAVKE
AKTIVA
Obrtna sredstva (Current Assets): u ova sredstva spadaju gotovina i imovina čija vrijednost se u bliskoj budućnosti moze pretvoriti u Gotovinu (uglavnom u roku od godinu dana). Većina Obrtnih sredstava (osim Gotovine) je klasifikovana kao "poslovna aktiva" ili Aktiva generisana od strane kompanije kao deo funkcionisanja poslovanja.
Gotovina (Cash): Novac u vlasništvu kompanije. Za računovodstvene svrhe, Gotovina generalno obuhvata valutu pri ruci, tekuce račune u banci, i čekove mušterija koji jos nisu depozitovani. Gotovina spada u obrtna sredstva.
Dugoročna aktiva (Long Term Assets): imovine čija vrijednost neće prerasti u Gotovinu u bliskoj budućnosti (vise od jedne godine). Većina dugoročnih sredstava klasifikuje se kao "poslovna aktiva", ili imovine potrebne društvu kao deo funkcionisanja poslovanja.
PASIVA
Dug (Debt): obaveza koja predstavlja pozajmljeni novac koji kompanija mora da vrati. Dug je obično deo dugoročnih obaveza, mada bilo koji deo duga koji mora da se vrati u narednih godinu dana će biti klasifikovan kao deo kratkorocnog duga.
Kratkoročne obaveze (Short Term Liabilities): Obaveze koje kompanija treba da ispuni (preko plaćanja) u bliskoj budućnosti (uglavnom u toku jedne godine).
Dugoročne obaveze (Long Term Liabilities): Obaveze koje ne treba da budu ispunjene (preko plaćanja) u bliskoj budućnosti (izvan jedne godine). Većina dugoročnih obaveza se klasifikuju kao dug.
AKCIONARSKI KAPITAL
Kapital (Shareholders Equity): Razlika između aktive i pasive. Ovo predstavlja vrednost imovine preduzeća nakon sto su sve neizmirene obaveze isplacene. Ova vrednost narasta direktno vlasnicima ili akcionarima.
Izvestaj o Novcanim Tokovima
TRI DELA IZVESTAJA
svi tokovi gotovine mogu se podeliti na tri kategorije:
Poslovne aktivnosti: Gotovina generisana / koristi poslovanja privrednog društva. To uključuje zaradu dostavljeno društvu, kao i plaćanja prikupljaju od ICT kupaca. U najjednostavnijem obliku IKT, novčani tok iz operativnih aktivnosti (finansijski direktor) Vill Neto prihod + amortizacije ravnopravni & amortizacije - promjena poslovne obrtnih sredstava.
Ulaganje Aktivnosti: The gotovine / koristi investicija kompanije u aktivi.
Novčani tok od investicionih aktivnosti (CFI) obuhvata kupovinu Single osnovnim (dugoročno) aktive i održavanje tih sredstava (kapitalne izdatke) uplata za M & A aktivnosti (obično akvizicije ostalo kompanija) ili gotovine od hartija od vrednosti ili ostalo Neposlovni koristi od gotovine. Finansiranje aktivnosti: Gotovina generisana / koristi finansiranje kompanije operacija IKT. Novčani tok iz aktivnosti finansiranja (CFF) obuhvata Prilivi gotovine iz akcionara i Zajmodavcima kao i odlivi na dividende prodaje zlata. Items found in this stavke će uključivati: isplaćene dividende, Cash pokrenuta kroz prodaju običnih deonica, Cash prihoda stečenih pozajmicama (dug), i otplate duga obaveza.