top of page

INVESTICIONO BANKARSTVO

INTERVJU

Postoje dve odvojene intervju procesa koje investicione banke imaju: jedan za stažiranje, a jedan za puno radno vreme. Ovo se odnosi na zapošljavanje analiticara i saradnika. Znati gde se uklapate u ovaj intervju proces je izuzetno važano.


Generalno, najveće investicione banake su one sa najviše strukturiranim intervju procesom. Ove banke imaju određeni broj Fakulteta (target) na kojima su intervjui na kampusu svake godine; Oni tipično izdvoje određeni broj radnih mesta za svaki od tih Fakulteta za svoje dolazne analitičare i saradnike.
 

Postoje različite vrste intervjua, ali su sledeće 3 možda najtipičnije:

 

  • Jedan na jedan: u ovom slučaju intervju će obaviti jedna osoba u direktnom odnosu licem-u-lice. Upravo zbog ovoga, ova vrsta razgovora može da bude prilično teška. Ipak, i s k o r i s t i priliku, upoznaj se sa intervjuerom (ispitivačem), ali zapamti: to nije prilika da sa njim uspostavljaš prijateljstvo ili poznanstvo! Ovi intervjui mogu da budu formalni (*Rečnik*) i prilično kruti, ili neformalni – u udobnim stolicama, sa više prilika za ćaskanje. Iako su stilovi različiti, svrha je ista – zato budi oprezan/na.

  • Panel: u ovom slučaju će te intervjuisati dve ili više osoba. Svaka od osoba postavlja po jedno ili više pitanja u jednom krugu, tako da ćeš imati priliku da odgovoriš na sva pitanja. Međutim, trebalo bi da se potrudiš da pogledom stalno uključuješ sve prisutne, a ne da se fokusiraš samo na jednu osobu. Takođe, ostavićeš pozitivan utisak ako uspeš da povežeš pitanja koja su postavile različite osobe tokom intervjua.

  • Telefonski intervjui: uglavnom se primenjuju kada konkurišeš za posao u nekoj drugoj zemlji, ili u ranim danima procesa podnošenja prijave. Mogu te intervjuisati jedna ili više osoba. Moraš da budeš siguran/a da si dobro razumeo/la pitanje i uvek odgovori što je moguće jasnije i preciznije. Budi spreman/a za intervju, budi u prostoriji u kojoj nema buke, bez prisustva drugih ljudi, negde gde te neće uznemiravati.

 

PRIPREMA ZA INTERVJU

 

Pre intervjua ćeš verovatno morati da radiš isto onoliko koliko si radio/la dok si pripremao/la i aplikaciona dokumenta. Evo nekoliko logičnih mesta gde možete da počnete sa pripremom: 

 

  • ponovo pročitaj oglas za posao i sve druge informacije koje imaš o poslu i kompaniji (proveri njihov web sajt, razgovaraj sa svima koji su upoznati sa radom kompanije); 

 

  • moraš konkretno da razmišljaš o poslodavcu: čime se bave, kako su strukturisani, u kom pravcu se razvijaju i slično. Takođe, moraš razmišljati i o poslu: koje su glavne obaveze i odgovornosti, koje se veštine traže, koje su dobiti i kakvi su uslovi za rad; moraš ponovo da razmisliš o svojoj prijavi – šta si napisao/la, šta si naglasio/la? To je očigledno impresioniralo poslodavca dovoljno da želi da sa TOBOM dodatno razgovara.Kako onda da još više poboljšaš utisak? Da li postoje još neke veštine koje možeš da dodaš? Do sada verovatno nisi pominjao/la svoje nedostatke – moraćeš da razmisliš i o njima, s obzirom na to da će te verovatno pitati nešto i o tome;

 

  • pokušaj da pretpostaviš kakva će ti pitanja postavljati i pripremi odgovore na njih. Međutim, pokušaj da budeš fleksibilan/na u vezi sa ovim. Bolje je da razmišljaš o opštim problemima i pitanjima – u suprotnom nećeš biti u mogućnosti da prilagodiš svoje unapred pripremljene odgovore na promenjenu formu pitanja na intervjuu. Iznad svega, tvoja priprema se tiče postavljanja samoga/e sebe u najbolju moguću poziciju da uspešno odgovoriš na sva postavljena pitanja na intervjuu (ali, takođe i da postaviš d o b r a , promišljena pitanja!). Priprema intervjua je odličan način da se smanji moguća nesigurnost pre intervjua!


PRVI KRUG: Telefonski razgovor

Sada treba imati više samopouzdanja, zato što je vas rezime izabran pored hiljada drugih. Kako se dobro spremiti za njih ? To je prilično jednostavno: priprema, priprema, i opet priprema. Da bi bio spreman za pitanja koja ce biti postavljena, treba da radite veoma vredno.

 

Tipična pitanja putem telefonskog intervjua:
Pričaj mi o sebi?
Zašto želite da budete investicioni bankar ?
Zašto želite da radite u ovoj banci ?
Pričaj mi o casovima/ispitima koje uzimate. Koji su vaši omiljeni i najmanje omiljeni ?
Koje su vaše najveće prednosti i slabosti ?
Provedi me kroz analizu diskontovanog toka gotovine (DCF)?
Koje su različite tehnike vrednovanja ?
Provedi me kroz glavne delove ili predmete u bilansu uspeha, bilansu stanja i Izveštaju o tokovima gotovine.

 

Jedna veoma uspešna tehnika za pripremu za prvi krug razgovora je da vezbate lažni intervju. Zamolite prijatelja da vam pomogne da odgovorite na gore navedena pitanja. Vaši odgovori mogu zvučati veoma drugačije nego u glavi, kada usavrsite odgovore i uskladite misli, probajte opet sa drugom osobom. Opet , proces poboljšanja podrazumeva pripremu, pripremu i pripremu. 


 

NA INTERVJUU

Kao što je to bio slučaj sa pisanom samopromocijom, veoma je važno da se na intervjuu predstaviš na najbolji mogući način. Stoga:

 

 

  • Dođi na vreme – nikada, N I K A D A ne rizikuj da zakasniš!

  • Obuci se prema prilici – budi doteran/a, u skladu sa kontekstom poslodavca!

  • Pokušaj da ostaviš pozitivan prvi utisak (uspostavi kontakt očima, nasmeši se, čvrsto se rukuj i slično).

  • Govori jasno – ne žuri, ne mrmljaj i ne ponašaj se kao da sediš u kafiću sa prijateljima.

  • Pokušaj da budeš pozitivan/na – ako ti nisi pozitivan/na u vezi sa sobom, kako možeš očekivati da oni razmišljaju pozitivno o tebi?

  • Koristi dinamičan jezik (ne započinji odgovore frazama „Mislim da mogu“, „Možda bih mogao“, „Verovatno“... koristi: mogu, hoću i sl.).

  • Budi svestan/a svoje neverbalne komunikacije (govora sopstvenog tela) – sedi uspravno, licem okrenut/a prema intervjueru, održavaj kontakt očima (ako se radi o panel intervjuu, trudi se da se fokusiraš na svakog od njih), ne meškolji se.

  • Prati njihovu neverbalnu komunikaciju – da li te slušaju, da li te razumeju; Ovo bi trebalo da bude očigledno i na tebi je da preduzmeš nešto i promeniš situaciju.

  • Završi pozitivno – zahvali se intervjuerima. Ako ti pruže tu mogućnost, nemoj se stideti da postaviš pitanja, ali ta pitanja bi trebalo da budu pozitivna, možda o sledećoj fazi procesa, ili o nekim pozitivnim aspektima posla („Kada mogu da očekujem da me kontaktirate?“, „Kakav je stav kompanije prema daljoj obuci i internim promocijama?“...)

 

Verovatno će intervjuer znati šta oni, kao kompanija traže. Zato donekle, uz dobru pripremu, možeš da pretpostaviš šta će te pitati. Važno je da budeš obazriv/a . Najvažnija stvar u vezi sa davanjem odgovora na pitanja je da ih pažljivo saslušaš i da ih dobro razumeš pre no što odgovoriš. Drugim rečima, odgovori  na pitanje koje ti je postavljeno, a ne na ono pitanje koje bi želeo/la da ti postave. Ako nisi siguran da razumeš šta te pitaju, slobodno, ali učtivo zatraži objašnjenje.

Ako moraš da razmisliš o odgovoru, slobodno to uradi , samo stavi do znanja intervjueru da ti je potrebno malo vremena.

 

 Nekoliko opštih saveta za formulisanje odgovora tokom intervjua:

  • baš kao što je to bio slučaj sa pisanim dokumentima, upotrebi ’dokaze’ da podupreš odgovore. Budi spreman da pružiš više od jednog primera za važnije veštine. Pokušaj da ukažeš na različite primere iz različitih oblasti svog iskustva i rada i nemoj da se ponavljaš; 

  • budi precizan/na i jasan/na - verovatno nećeš imati mnogo vremena da impresioniraš svoje sagovornike. Ako imaš dosta toga da kažeš, prvo predstavi kratak pregled, a onda pitaj da li je potrebno da ulaziš u detalje i tek na pozitivan odgovor intervjuera daj detaljnije odgovore.

  • bez obzira da li ti postavljaju otvorena pitanja, ili traže samo da/ne odgovore (zatvorena pitanja), trebalo bi da se trudiš da daš otvorene odgovore; 

  • čak i ako govoriš o nečemu što je teško ili ’negativno’, trudi se da ostaneš pozitivan (naglasi ono što si naučio/la iz negativnog iskustva); 

  • naglašavaj u odgovorima ono što si do sada uradio/la – naglasi svoju ulogu u timovima u kojima si radio/la; ne krivi druge za negativne stvari u kojima si i sam/a učestvovao/la...

 

 

Tipična pitanja na intervjuu:

’’Tipično’ je možda reč koja zbunjuje – ne može se tačno reći šta će te pitati, a i svaki intervjuer obavlja intervju na drugačiji način. Ipak, možeš se bolje pripremiti za bilo koje pitanje koje ti postave tokom intervjua ako prethodno pretpostaviš neka od pitanja koja ti mogu postaviti i ako razmišljaš o odgovorima koje im možeš ponuditi.

 

Pitanja se mogu grupisati u šire kategorije:

  • procena ličnosti, kvaliteti i slično 

  • veštine

  • obrazovanje, obuka, kvalifikacije

  • ciljevi u karijeri

  • završna pitanja

 

Ispod se nalaze setovi pitanja koja su grubo grupisana u ove kategorije. Mnoga od njih su prikazana sa alternativnim pitanjima ili sa pitanjima koja mogu da slede.

 

PROCENA LIČNOSTI

Koje su tvoje glavne pozitivne osobine? (Traže se dokazi)

Koje su tvoje slabosti? (Ili: Koje oblasti/veštine hoćeš da razviješ?)

Kako ove slabosti utiču na postizanje rezultata i učinak?

Šta te motiviše na uspeh? (Šta podrazumevaš pod ’uspehom’)

Koja su tvoja glavna dostignuća i zašto? (Zašto ih definišeš kao uspeh?)

Koje su ključne stvari koje tražiš u poslu i zašto?

Koja je glavna prepreka koju si uspeo/la da prevaziđeš? (Kako je prevaziđena?)

Kako bi te opisali prijatelji/profesori/šefovi?

Koja je najkreativnija stvar koju si do sada uradio/la?

Kako donosiš odluke?

 

KONKRETNE VEŠTINE - Uticaj na druge ljude

Opiši situaciju kada si morao/la da ubediš nekoga da uradi nešto?

Da li možeš da daš primer kada NISI uspeo/la da nekoga ubediš? Šta si naučio/la iz ovoga?

Šta radiš kada si u pravu, a ostali se ne slažu sa tobom?

 

Timski rad

Opiši tim u kome si radio/la – koji je bio tvoj doprinos?

Kakve si probleme imao/la u timu – kako su ti problemi rešeni?

Na koji način bi izabrao/la tim koji bi radio sa tobom na projektu za ovaj posao?

 

Komunikacija

Opiši prezentaciju koju si održao/la. Na šta si bio/la ponosan/na, šta bi promenio/la?

Kako bi definisao/la svoje dobre veštine komunikacije?

 

Vođstvo

Šta ’vođstvo’ znači za tebe?

Na koji način si do sada bio/la vođa?

Opiši idealnog vođu. Da li se bilo koja osoba koju si do sada upoznao/la ili sa kojom si radio/la uklapa u ovaj model?

 

Planiranje i strateško razmišljanje

Koliko ti je važno planiranje?

Opiši situaciju kada si nešto morao/la da planiraš – kojim si se procesom koristio/la?

Kada se suočavaš sa problemom (ukoliko je to neophodno, opiši problem koji je vezan za posao za koji se prijavljuješ), kako planiraš rešenje problema?

Opiši situaciju kada si došao/la do inovativnog (*Rečnik*) rešenja za neki problem (Koje su uloge drugi ljudi imali u ovoj situaciji?)

Da li si upoznat sa pojmom multi-tasking (*Rečnik*) (obavljanje više poslova odjednom)? Kako se ti snalaziš kada moraš da radiš više stvari odjednom?

 

Druge/opšte veštine

U kojim se situacijama teško snalaziš?

Opiši situaciju u kojoj si morao/la da radiš pod pritiskom. Šta si uradio/la da smanjiš pritisak?

Koje je tvoje najveće razočarenje? (Kako si na njega reagovao/la?)

Da li si ikada imao/la problema radeći sa profesorom/drugom – kako si izašao/la na kraj sa ovim?

 

OBRAZOVANJE

Kako je tvoje obrazovanje povezano sa ovim poslom?

Koji je najvažniji segment tvog obrazovanja?

Da li si razmišljao/la o nastavku školovanja?(npr.fakultet )

Zašto si izabrao/la baš taj fakultet?

Koji ti je bio omiljeni predmet? Zbog čega?

Koji ti je bio manje omiljen predmet? Zbog čega?

Da li ocene koje si dobio/la tačno oslikavaju tvoje sposobnosti?

Opiši situaciju kada ste učili van škole. Po čemu se to učenje razlikuje?

 

CILJEVI U KARIJERI

Šta te privlači u ovom poslu?

Čime misliš da ćeš doprineti ovoj ulozi?

Zbog čega misliš da ćeš biti uspešan/a u ovom poslu?

Koje nagrade očekuješ od ovog posla?

Da li bi bio/la spreman/a da se preseliš zbog posla?

Opiši svoj idealan posao.

Koji su tvoji kratkoročni i dugoročni ciljevi u karijeri?

(Ili: Gde sebe vidiš u narednih 5 godina? U narednih 10 godina? Kako planiraš da postigneš ovo?)

 

ZAVRŠNA PITANJA

Kako bi ti doneo/la odluku o tome koga primiti na posao?

Da li postoji još nešto što želiš da kažeš?

Da li imaš pitanja?

 

Dok čitaš ova pitanja, trebalo bi takođe da razmotriš koja od njih bi mogla biti uključena u prijavni formular. Na isti način, ako su ovo pitanja koja te mogu pitati na intervjuu, na koliko njih možeš unapred da odgovoriš u nekom od aplikacionih dokumenata? Ili barem da delimično odgovoriš? Zapamti da je celokupan proces, od podnošenja prijave do intervjua, u stvari deo jedne velike celine.

 

Pitanja koja možeš da postaviš:

Intervjueri obično ostave nešto vremena na kraju intervjua za tvoja pitanja. Pored toga što je to učtivo, ovo je i ključni deo intervjua – pitanja koja postavljaš govore mnogo o tebi, tako da moraš da se pripremiš i za ovaj deo. Trebalo bi da imaš više ovakvih pitanja za slučaj da je na neka od njih odgovoreno tokom intervjua (iako u praksi nećeš imati mogućnosti da postaviš više od jednog ili dva pitanja).

 

DOBRE PERSONALNE OSOBINE

Koje karakteristike poseduje uspešna osoba koja radi u vašoj kompaniji?

Šta mislite o kreativnosti i individualnosti?

Koje mogućnosti vaša kompanija pruža za dalju obuku i razvoj unutar

organizacije? (Pokazuje da želiš da se dalje razvijaš)

 

ORGANIZACIJA

Zašto ste se pridružili i ostali u ovoj kompaniji?

Zbog čega ljudi vole da rade u ovoj kompaniji?

Na kojim proizvodima/uslugama trenutno radite?

U kom pravcu se kreće vaša kompanija?

Da li postoji politika kompanije da se promoviše iznutra?

Gde se ovaj posao uklapa u strukturu organizacije?

 

PITANJA KONKRETNO VEZANA ZA POSAO

Da li je ovo nova pozicija ili bi ja trebalo da zamenim nekoga? (Da li mogu da razgovaram sa osobom koja je radila na tom mestu?)

Na kojim projektima će osoba koja će dobiti posao raditi u prvih šest meseci/tokom prve godine?

Kakve su šanse za promociju na ovom poslu? Kada se promocija može očekivati?

Sa kojim ljudima će morati da se radi na ovom poslu?

Opišite radno okruženje – opišite tipičan radni dan/nedelju.

Šta vi vidite kao najveći izazov za osobu koja će dobiti posao?

 

DOBRI NAČINI DA SE ZAVRŠI

Da li postoji nešto što me sprečava da budem primljen/a? (Daje se šansa da se iskažu zabrinutosti, a i vama šansa da ih otklonite)

Šta će se sledeće dešavati? Kada mogu da očekujem da ćete me kontaktirati?

 

 

I konačno...

Intervjui se tiču prodaje – prodaje vas samih. Oni se takođe tiču činjenica da kompanija pokušava i tebi da proda posao. Oni moraju da pronađu osobu koja će najbolje obavljati posao, a ti moraš da pronađeš najbolji posao za sebe. Stoga, koliko god se pripremao/la, uvek imaj u vidu da treba da budeš veran/a sebi. Ako nisi, to će se jasno videti - ispašćeš neiskren/a ili lažan/a. A čak i da se to ne desi - da li stvarno želiš da provedeš svoje vreme na poslu konstantno glumeći?

 

Na kraju...nikad ne sumnjaj u to da ljudi koji drže intervjue, a imaju velika (profesionalna) odeljenja za ljudske resurse, nasumično postavljaju pitanja. Naprotiv, svako pitanje, celina ima svoj cilj - da te proceni šta možeš i da li možeš, iako tebi taj cilj neće uvek biti jasan!

bottom of page